Prokuplje je 1877. godine na Svetog Nikolu oslobođeno od Turaka, ali je pogrešno upisano da se to dogodilo 19. decembra. Zapravo je to bilo 18. decembra. Do greške, koja buni i istoričare, došlo je nakon promene kalendara. Naime, po starom kalendaru, Sveti Nikola je bio 18. decembra i to sve do dvadesetih godina prošlog veka, a onda je uvedeno da se on praznuje 19. decembra.
-Promena kalendara je izazvala zabunu, jer se pomerilo za jedan dan. Prokuplje jeste oslobođeno na Svetog Nikolu, ali je 1877. gdine to bio 18. a ne 19. decembar- potvrđuje muzejski savetnik prokupačkog Narodnog muzeja „Toplice“ Darko Žarić.
On dodaje da se ta greška proteže i danas u mnogim knjigama, jer svugd epiše da je Porkuplje oslobođeno na Svetog Nikolu.
-Možda baš zbog značaja ovog sveca za oslobođenje Prokuplja 80 odsto starih prokupačkih porodica i obeležava Svetog Nikolu kao svoju slavu- dodaje Žarić.
OVAKO SU TEKLI TI DANI
Prema spisima, na Svetog Nikolu, oslobođeno je Prokuplje nakon mnogovekovnog ropstva.
Prema ratnom planu u Toplici je dejstvovala Ibarska divizija pod komandom potpukovnika Stevana Biničkog iz Moravskog korpusa koju su sačinjavale tri brigade: Kruševačka brigada I klase, Kruševačka brigada II klase, Čačanska brigada I klase s jednom poljskom i jednom brdskom baterijom i eskadronom konjice pod komandom majora Aksentija Jakovljevića. Navedene jedinice imale su zadat pravac nastupanja Vukanja-Grebac-Džigolj-Prokuplje.
U Prokuplju, po priči koju je ispričao varoški kmet putopiscu Kanicu, tada je bilo 620 arnautsko-čerkeskih, 50 turskih, 36 romskih, 3 jevrejske i 325 srpskih kuća.
Pre ulaska srpske vojske u grad 18.decembra po starom, odnosno 19. Decembra po novom kalendaru 1877. godine, u jednom delu čaršije Turci su zapalili 25 kuća i dućana, školu, magacine, ubili tri Srbina, a dvojicu su teže ranili. Grad je oslobođen oko 15 časova.
O oslobođenju Prokuplja, Vrhovna komanda srpske vojske dostavila je srpskoj vladi sledeći izveštaj: ,,Juče tj 6.decembra 1877, u tri sahata. po podne, zauzela je naša vojska i posela Prokuplje i njegova utvrđenjaa. Prokuplje, koje je sada u nš{im rukama, zauzela je naša vojska posle artiljerijske borbe. Na našoj strani nije bilo nikakvih gubitaka, a Turci su ostavili više mrtvih na bojnom poqu. U odstupanju oni su zapalili varoš, te je izgorelo do 30 kuća i dućana. Ostalo je naša vojska spasila. Pre nego što su ostavili varoš, Turci su trojicu Prokupčana isekli, a dvojicu teško ranili.”
O stanju u gradu, pred oslobođenje opisuje u svom svedočenju građanin Mika Haxi-Tonić, trgovac iz Prokuplja: ,,Turska vojska napustila je Prokuplje dva dana pre ulaska Srba. U varoši je tada nastalo bezvlašće. Tursko stanovništvo, osetivši da nema vlasti, počelo je po varoši da pljačka i zlostavlja Srbe. Uoči sv. Nikole, Turci, građani u varoši zapale čaršiju i to počevši od današnje tzv. “Dživdžanove kafane”, gde je bila glavna čaršija, pa do kraja, te je izgorelo 7-8 kuća, 10 – 15 dućana i dve kafane . . . Stanovnici ovih zgrada koje su gorele, pokupe na brzu ruku najpotrebnije stvari, te se bežanjem počnu spasavati u druge krajeve varoši.”
Borbe u Toplici prestale su 3. februara 1878. godine tri dana nakon potpisanog primirja između Rusije i Turske u Jedrenu. Tog dana knez Milan je izdao naredbu o prestanku borbi. U ovom ratu Srbija je imala 8.037 poginulih i rawenih vojnika.