Poslednje

DA NJEGA NIJE BILO KURŠUMLIJA BI DANAS BILA PREŠEVO

U svetlu svakodnevne bespravne seče šume na prostoru kuršumlijske opštine, koja je rezultirala protestom meštana planinskih sela, koji je u ponedeljak održan u centru Kuršumlije, podsećamo Vas na priču, koju smo ranije objavili o čoveku koji je sačuvao te šume i dao ih Kuršumliji. Reč je o Vidosavu Milićeviću Korčaginu.

Krajem osamdesetih godina Šiptari sa Kosmeta kupovali su zemlju oko sadašnje administrativne linije i bespravno sekli šumu. Onda je jedan čovek rešio da to spreči. Reč je o Vidosavu Milićeviću Korčaginu iz Donje Konjuše kod Prokuplja koji je svoj radni vek proveo kao direktor tadašneg „ŠIK Kopaonika“ . Uz pomoć države on je otkupio svu šumu, odnosno imanja uz 102 kilometara administrativne linije sa KIM kuršumlijske opštine.

-Te 1987. godine došli su sekretar Centralnog komiteta Dušan Škrebić i predsednik Predsedništva Srbije Nikola Ljubičić. Bio je na tom sastanku koji je počeo u 13 časova i Šefćet Jašari, kao predsednik AP Kosova. Tada je Korčagin ustao i rekao: „Zapamtite vas dvojica, ako mislite ad sačuvamo Kuršumliju da nađete rešenje da se spreči dalja kupovina zemljišta prema Kosovu. Šiptari su počeli d akupuju imanja i prenose na sebe“, kazao im je Korčagin- piča nam njegov tada bliski saradnjik a kasnije u dva mandata i rpedsednik Kuršumlije Borivoje Urošević.

On dodaje da je Korčagin rekao da država mora da kupi svu tu zemlju i svi su ćutali.

– Tada je Škrebić pitao Korčagina koliko je para potrebno za to. Kao iz puške je odgovorio da treba da se da 20 milijardi dinara i svi su u tom momentu ućutali- priseća se Urošević.

Onda su se rastali i u 18 časova opet okupili u Konfekciji „7.juli“.  Kako prepričava Urošević, Šefćet Jašari je počeo da objašnjava da šumokradice prave samo malu štetu, da su to komšijski odnosi….

-Korčagin mu je tada rekao: „Zapamti me šta ti kažem, dok sam živ, nećete uzeti pedalj kuršumlijske zemlje!“ i tu je negde sastanak posle diskusije bio završen. Zatim je dogovoreno sa Stambolićem da Izvršno veće Srbije prenese pare Agro banci, a „ŠIK Kopaonik“ podigne redit kod iste i otkupe svu zemlju. Tako je i bilo. U međuvremenu je Vlada Srbije napravilai veto da zemlja i imaja ne smeju da se prenesu na Šiptare u ovom pojasu- priča o događaima iz 1987. godine Borivoje Urošević.

Kada je otkupljeno svo zemljište, i ono postalo vlasništvo „ŠIK Kopaonika“ trebalo je da se krene sa otplatom kredita.  Ovo preduzeće je uputilo zahtev Izvršnom veću Srbije da otpiše taj kredit.

-Srbija je tada od „ŠIK Kopaonika“ da kažemo kupila dug, odnosno šumu uz administrativnu liniju, otpisala kredit i prenela je na „Srbija šume“ u čijoj je imovini veći deo tog prostora danas- završava Urošević.

Vidoje Milićević Korčagin je već naredne 1988. godine otišao u penziju sa 37 godina staža u „ŠIK Kopaoniku“ , a 1989. godine je preminuo.

You've successfully subscribed to Prokupljepress.com
Great! Next, complete checkout for full access to Prokupljepress.com
Welcome back! You've successfully signed in.
Nemoguće je da se prijavite! Molimo vas Pokušajte ponovo.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Greška!!! Niste ispešno platili.
Uspešno! Uspešno ste izmenili podatke za plaćaje.
Greška! Dogodila se greška prilikom unešenja podataka. Pokušajte ponovo.